|
Predvideva se, da se bodo cene niklja na LME leta 2026 gibale med 15.500 in 18.500 USD na metrično tono, z osnovnim primerom okoli 16.800 USD/t. To predstavlja 10–15-odstotno povečanje v primerjavi s povprečji iz leta 2025, zaradi negotovosti indonezijske izvozne politike, rasti povpraševanja po baterijah za električna vozila in zaostrovanja svetovne ponudbe. Za kupce nerjavečega jekla to pomeni ocenjeno 5-8-odstotno povečanje stroškov surovin za razrede serije 300. |
Nikelj je najpomembnejše gonilo stroškov za avstenitno nerjavno jeklo. Predstavlja približno 60-70 % stroškov surovin v nerjavnem jeklu 304 in več kot 80 % v316L. Ko se cene niklja premikajo, sledijo cene nerjavnega jekla - včasih z zamikom, včasih pa jih okrepijo doplačila za zlitine.

Ta članek preučuje sile, ki oblikujejo cene niklja v letu 2026, prevaja ta gibanja v konkretne vplive na stroške v različnih razredih nerjavnega jekla in nikljevih zlitin ter zagotavlja učinkovite strategije za skupine za nabavo za obvladovanje nestanovitnosti. Vse podatkovne tabele vključujejo izrecne navedbe virov v podporo odločitvam o javnih naročilih in skladnosti z revizijo.
Izhodišče 2025:Povprečna cena niklja na LME je leta 2025 znašala približno 15.200 USD/t, kar je manj od najvišje vrednosti 28.000 USD/t leta 2022.
Napoved za leto 2026:Razpon napovedi za leto 2026: 15.500–18.500 USD/t, osnovni scenarij 16.800 USD/t
Vpliv na stroške:Vpliv doplačila za nerjavno jeklo: +5-8% za 304/304L, +8-12% za 316L
Alloy Impact:Doplačila za nikljeve zlitine (Hastelloy, Inconel): +12-18 %
Ta članek zajema:Strategije nabave, orodja za varovanje pred tveganjem in možnosti zamenjave materiala
Kaj je nikelj in zakaj je pomemben za nerjavno jeklo?
Nikelj v preprostem jeziku
Nikelj (kemijski simbol Ni, atomsko število 28) je srebrno-bela kovina, ki je odporna proti koroziji in ohranja svojo trdnost pri visokih temperaturah. Zamislite si ga kot "lepilo", ki daje nerjavnemu jeklu njegove najdragocenejše lastnosti: odpornost proti rji, odpornost proti močnim kemikalijam in trdnost pri povišanih temperaturah.
Vsebnost niklja glede na razred
Tabela 1: Vsebnost niklja in delež stroškov glede na razred nerjavečega jekla/nikljeve zlitine
|
Ocena |
Vrsta |
Vsebnost Ni (%) |
Pribl. Ni delež stroškov v surovinah |
Primarna uporaba |
|
201 |
Avstenitno (nizko-Ni) |
3.5-5.5 |
25-35% |
Kuhinjska oprema, dekorativni paneli |
|
304 / 304L |
Avstenitna |
8.0-10.5 |
55-65% |
Splošni namen, predelava hrane, kemični rezervoarji |
|
309S |
Avstenitna (visoka-temp.) |
12.0-15.0 |
65-72% |
Sestavni deli peči, toplotni izmenjevalci |
|
310S |
Avstenitna (visoka-temp.) |
19.0-22.0 |
72-78% |
Deli-visokotemperaturnih peči, peči |
|
316 / 316L |
Avstenitno (mo-dodan) |
10.0-14.0 |
65-75% |
|
|
317L |
Avstenitni (visoki-Mo) |
11.0-15.0 |
68-78% |
Zelo korozivna kemična okolja |
|
321 |
Avstenitno (ti-stabilizirano) |
9.0-12.0 |
60-70% |
Izpuh letala, kemična obdelava |
|
347 |
Avstenitna (Nb-stabilizirana) |
9.0-13.0 |
62-72% |
Varjeni sklopi, visoko-temperaturne storitve |
|
904L |
Super avstenitni |
23.0-28.0 |
80-88% |
Močna korozija, morske ploščadi |
|
2205 (dvostransko) |
Duplex |
4.5-6.5 |
40-50% |
Razsoljevanje, tankerji za kemikalije |
|
2507 (super dupleks) |
Super dupleks |
6.0-8.0 |
45-55% |
Podvodni razdelilniki, HPHT oprema |
|
Inconel 625 |
Nikljeva zlitina |
58,0 min |
85-92% |
Letalstvo, kemična predelava, pomorstvo |
|
Hastelloy C276 |
Nikljeva zlitina |
57,0 min |
85-92% |
Kemična predelava, obdelava odpadkov |
|
Monel 400 |
Nikelj-bakrova zlitina |
63,0 min |
88-95% |
Pomorska tehnika, fluorovodikova kislina |
Kot kaže tabela 1, razmerje med vsebnostjo niklja in deležem niklja v stroških surovin ni linearno. Višje-stopnje niklja imajo nesorazmerno večjo občutljivost glede stroškov, ker je nikelj najdražji glavni legirni element. Zvišanje cene niklja za 1000 USD/t doda približno 80–120 USD/t k stroškom 304 tuljav, vendar 500–700 USD/t k stroškom plošče Inconel 625.
Zgodovina cen niklja na LME: pregled 2020–2025
Razumevanje, kje so bile cene niklja, nam pomaga razumeti, kam gredo. Zadnjih pet let je bilo med najbolj nestanovitnimi v zgodovini trga niklja, ki so jih poganjali kriza LME leta 2022, hitra širitev ponudbe v Indoneziji in pojav povpraševanja po baterijah za električna vozila.
Letne povprečne cene niklja na LME (USD/metrično tono)
Tabela 2: Gotovinske cene niklja na LME, letni povzetek 2020–2025
|
leto |
Letno povprečje (USD/t) |
Najvišje leto (USD/t) |
Najnižja leta (USD/t) |
YoY sprememba |
Ključni voznik |
|
2020 |
13,787 |
16,880 |
11,065 |
-1.3% |
Padec povpraševanja zaradi bolezni COVID-19, okrevanje v drugi polovici leta |
|
2021 |
18,398 |
20,670 |
16,170 |
+33.5% |
Okrevanje po-pandemiji, pomanjkanje ponudbe |
|
2022 |
22,282 |
33,715 |
18,255 |
+21.1% |
LME short squeeze (mar), Rusija-Ukrajinski konflikt |
|
2023 |
16,836 |
27,090 |
15,710 |
-24.4% |
Ponudba v Indoneziji se je povečala, povpraševanje upočasnilo |
|
2024 |
16,412 |
19,940 |
14,870 |
-2.5% |
Indonezijska politika kvot, Kitajska lastninska šibkost |
|
2025 |
~15,200 |
~17,800 |
~13,500 |
-7,4 % (ocena) |
Svetovna presežna ponudba, indonezijski izvoz, povpraševanje po električnih vozilih počasneje od pričakovanega |
Vir: uradni podatki o poravnavi London Metal Exchange (LME) 2020–2024; Številke za leto 2025 temeljijo na dnevnih podatkih o poravnavi LME do maja 2026, povprečne in letne. Medletna sprememba izračunana na podlagi letnega povprečja.
Kriza 2022: lekcije, ki so še vedno pomembne
Marca 2022 so cene niklja na LME poskočile s približno 29.000 USD/t na rekordnih 101.365 USD/t v manj kot 24 urah, preden je LME ustavil trgovanje in odpovedal posle. Ta dogodek, ki ga je sprožil ogromen kratki pritisk, povezan s položaji skupine Tsingshan, ostaja najbolj dramatičen primer nestanovitnosti trga niklja v sodobni zgodovini.
Za kupce nerjavnega jekla je lekcija jasna: nestanovitnost cen niklja lahko v nekaj dneh poveča stroške materiala za 200–400 %. Strategije javnega naročanja morajo upoštevati tveganje na repu, ne le povprečnih cen.
Vizualizacija poti cen
Krivulja cen niklja od leta 2020 do leta 2025 tvori jasen vzorec: strmo okrevanje leta 2021, skok brez primere in zlom leta 2022, podaljšan padajoči trend leta 2023, ki ga poganja indonezijska ponudba, in stabilizacija na nižjih ravneh v letih 2024–2025. Od sredine leta 2026 se cene približujejo potencialni prelomni točki, kjer bi lahko disciplina ponudbe iz Indonezije in naraščajoče povpraševanje po niklju razreda 1 za električna vozila dvignila cene navzgor.
Napoved cene niklja za leto 2026

Tabela 3: Scenariji cen niklja na LME za leto 2026
|
Scenarij |
Razpon niklja na LME (USD/t) |
Verjetnost |
Ključne predpostavke |
|
Bull Case |
18,000-22,000 |
15-20% |
Indonezija močno zaostruje izvoz; Povpraševanje po električnih vozilih se pospeši; Zahodne sankcije proti ruskemu niklju zaostrujejo ponudbo |
|
Osnovni primer |
15,500-18,500 |
55-65% |
Indonezija ohranja trenutne kvote z zmernim zaostrovanjem; Povpraševanje po električnih vozilih naraste za 15–20 % na letni ravni; globalna ponudba/povpraševanje blizu ravnovesja |
|
Bear Case |
12,000-15,000 |
20-25% |
Indonezija odpravi izvozne omejitve; Rast povpraševanja po električnih vozilih se ustavi; svetovna recesija zmanjšuje industrijsko povpraševanje; nastajajo novi rudniki v Afriki in Avstraliji |
Vozniki, ki oblikujejo cene 2026
Stran ponudbe
Prevlada Indonezije:Indonezija proizvede približno 55-60 % svetovne ponudbe niklja. Vladna politika izvoznih kvot ostaja največji posamezni dejavnik tveganja na strani ponudbe.
Tveganje izvozne politike:Indonezijska vlada je nakazala načrte za postopno omejevanje izvoza nikljeve rude, da bi spodbudila domačo predelavo. Tudi delna uvedba bi s trga odstranila 200.000-400.000 ton letne ponudbe.
Upadanje filipinske proizvodnje:Proizvodnja rudnikov niklja na Filipinih se je od leta 2022 zmanjšala za 15–20 % zaradi izčrpanosti rude in okoljskih predpisov. Nekaj večjih novih projektov zunaj Indonezije naj bi doseglo proizvodnjo pred letom 2027.
Neravnovesje razreda 1 proti razredu 2:Dobava (čistega) niklja razreda 1 postaja omejena, saj se nekatere starejše operacije zapirajo, nova ponudba pa je predvsem razreda 2 (NPI/fero{2}}nikelj), ki ne more v celoti nadomestiti v vseh aplikacijah.
Stran povpraševanja
Nerjaveče jeklo (65-70%):Nerjavno jeklo predstavlja približno 65-70 % svetovnega povpraševanja po niklju. Rast je skromna (2-3 % letno), a stabilna, poganjajo jo infrastruktura, predelava hrane in kemična industrija.
EV baterije (12-15%):EV baterije (NMC katode) so najhitreje-rastoči segment povpraševanja po niklju. Svetovno povpraševanje po niklju za električna vozila naj bi se leta 2026 povečalo za 18–22 % in doseglo približno 350.000–400.000 ton.
Zlitine in letalstvo (8-10%):Povpraševanje po vesoljskih, obrambnih in posebnih zlitinah ostaja močno, raste za 4–6 % letno.
Drugo industrijsko (8-10%):Pokrivanje, elektronika in druge industrijske uporabe tvorijo ravnovesje, ki skromno raste.
Četrtletna pot cene (osnovni primer)
Tabela 4: Četrtletna projekcija cen niklja na LME za leto 2026 (osnovni primer)
|
četrtina |
Predvideni razpon LME (USD/t) |
Trend |
Ključni dejavnik |
|
Q1 2026 (dejansko) |
15,200-16,800 |
Stabilno-Rahlo gor |
Sezonsko okrevanje povpraševanja, obnavljanje zalog po zmanjšanju-zalog ob koncu leta 2025 |
|
Q2 2026 (Trenutno) |
15,500-17,200 |
Zmerno gor |
Pregled indonezijske kvote, sezona nabave baterij za električna vozila |
|
Q3 2026 (napoved) |
16,000-17,800 |
Gor |
Poletno vzdrževanje zmanjša proizvodnjo nerjavečega jekla, zmanjša dobavo |
|
Q4 2026 (napoved) |
16,500-18,500 |
Gor |
Javna naročila ob koncu leta, morebitne objave politike Indonezije |
Kako se cene niklja prevedejo v stroške nerjavečega jekla
Proizvajalci nerjavnega jekla ne določajo cen svojih izdelkov zgolj na podlagi osnovne cene jekla. Namesto tega uporabljajo dvo{1}}komponentni cenovni model:
Osnovna cena:Relativno stabilna osnovna cena, ki pokriva stroške predelave obrata (taljenje, valjanje, obdelava, režijski stroški in marža).
Alloy doplačilo (RAW):Mesečno-prilagojeno doplačilo, ki odraža dejansko ceno legirnih elementov - predvsem niklja, kroma, molibdena in železa. Ta dodatek se spreminja vsak mesec, ko se cene surovin spreminjajo.
Formula:Osnovna cena + doplačilo za zlitine=Skupna cena na enoto teže (običajno na lb ali na kg).
Razčlenitev stroškov surovin iz nerjavečega jekla
Tabela 5: Razčlenitev stroškov surovin za glavne vrste nerjavnega jekla
|
Stroškovna komponenta |
304 SS (% neobdelanih stroškov) |
316L SS (% neobdelanih stroškov) |
Primarni dejavnik cen |
|
Nikelj |
55-65% |
65-75% |
LME denarna poravnava niklja |
|
Chromium |
15-18% |
12-15% |
Promptna cena fero-kroma (Kitajska/Evropa) |
|
molibden |
0% |
8-12% |
FERRO{0}}MOLY točka (MBIO) |
|
Železo/ostanki |
10-15% |
8-12% |
Indeks jeklenih odpadkov, surovo železo |
|
Drugo (Mn, Si, Cu, N) |
3-5% |
2-4% |
Košara za manjše kovine |
|
Pretvorba/obdelava |
Vključeno v osnovno ceno |
Vključeno v osnovno ceno |
Energija, delo, režijski stroški |
Vpliv glede na razred nerjavečega jekla
Ker različne stopnje vsebujejo različne količine niklja, se vpliv povečanja cene niklja na stroške zelo razlikuje. Naslednja tabela kvantificira vpliv na spremembo cene niklja na LME za 1000 USD/t.
Tabela 6: Občutljivost cene niklja glede na razred nerjavečega jekla
|
Ocena |
Vsebina Ni |
Vpliv stroškov na 1000 USD/t Ni povečanja (USD/t) |
Vpliv na stroške na 1000 USD/t Ni povečanja (USD/lb) |
Ocena občutljivosti |
|
201 |
3.5-5.5% |
35–55 USD |
0,016-0,025 USD |
Nizka |
|
304 / 304L |
8.0-10.5% |
80-105 USD |
0,036-0,048 USD |
Zmerno |
|
309S |
12.0-15.0% |
120-150 USD |
0,054-0,068 USD |
visoko |
|
310S |
19.0-22.0% |
190-220 USD |
0,086-0,100 USD |
Zelo visoko |
|
316 / 316L |
10.0-14.0% |
100-140 USD |
0,045-0,064 USD |
visoko |
|
317L |
11.0-15.0% |
110-150 USD |
0,050–0,068 USD |
visoko |
|
321 |
9.0-12.0% |
90-120 USD |
0,041–0,054 USD |
Zmerno-Visoko |
|
904L |
23.0-28.0% |
230-280 USD |
0,104–0,127 USD |
Zelo visoko |
|
2205 |
4.5-6.5% |
45–65 USD |
0,020-0,030 USD |
Nizko-Zmerno |
|
2507 |
6.0-8.0% |
60-80 USD |
0,027-0,036 USD |
Zmerno |
Tabela 7: Ocenjeni razponi doplačil za zlitine v različnih scenarijih cen niklja (2024–2026)
|
Scenarij |
LME Ni (USD/t) |
304 Alloy Surch. (USD/t) |
316L Alloy Surch. (USD/t) |
310S Alloy Surch. (USD/t) |
2205 Alloy Surch. (USD/t) |
|
2024 Povprečje |
16,412 |
~2,850 |
~3,400 |
~4,600 |
~1,650 |
|
2025 Povprečje |
~15,200 |
~2,630 |
~3,150 |
~4,250 |
~1,520 |
|
2026 Osnovni primer |
~16,800 |
~2,910 |
~3,490 |
~4,720 |
~1,690 |
|
2026 Bull Case |
~20,000 |
~3,460 |
~4,180 |
~5,620 |
~2,010 |
|
2026 Bear Case |
~13,500 |
~2,340 |
~2,810 |
~3,780 |
~1,350 |
Vpliv na izdelke iz nikljevih zlitin
Nikljeve zlitine - vključno z Inconelom, Hastelloyjem, Monelom in drugimi-posebnimi vrstami niklja - so še bolj občutljive na gibanje cen niklja kot nerjavno jeklo. Ker te zlitine vsebujejo 55–95 % niklja, sprememba cene niklja za 1000 USD/t pomeni 550–950 USD/t spremembe stroškov surovin.
Tabela 8: Občutljivost cene niklja za glavne razrede nikljevih zlitin
|
Nikljeva zlitina |
Vsebina Ni |
Ključni legirni elementi |
Vpliv stroškov na 1000 USD/t Ni povečanja (USD/t) |
Primarne aplikacije |
|
Inconel 600 |
72,0 % min |
Cr 14-17%, Fe 6-10% |
680-760 USD |
Kemična obdelava, toplotna obdelava, komponente peči |
|
Inconel 625 |
58,0 % min |
Cr 20-23 %, Mo 8-10 %, Nb 3,15-4,15 % |
580-660 USD |
Vesoljska, kemična, pomorska, jedrska |
|
Inconel 825 |
38-46% |
Cr 19,5-23,5 %, Mo 2,5-3,5 %, Cu 1,5-3 % |
400-500 USD |
Vdolbinske cevi, kemična obdelava, luženje |
|
Hastelloy C276 |
57,0 % min |
Cr 14,5-16,5 %, Mo 15-17 %, W 3-4,5 % |
570-680 USD |
Obdelava odpadkov, razžveplanje dimnih plinov, kemikalija |
|
Hastelloy C22 |
56,0 % min |
Cr 20-22,5 %, Mo 12,5-14,5 %, W 2,5-3,5 % |
560-660 USD |
Farmacevtska, celulozna in papirna, huda kemikalija |
|
Monel 400 |
63,0 % min |
Cu 28-34% |
630-700 USD |
Pomorstvo, HF kislina, olje in plin, izmenjevalniki toplote |
|
Alloy 20 (Carpenter 20) |
32-38% |
Cr 19-21 %, Mo 2-3 %, Cu 3-4 % |
340-420 USD |
Žveplova kislina, farmacevtska, prehrambena oprema |
|
Nikelj 200/201 |
99,0 % min |
Različne sledi |
940-990 USD |
Pokrivanje elektronike, ravnanje z jedkimi snovmi, predelava hrane |
|
[Opozorilo]Opozorilo glede nabave nikljevih zlitin Za 50-tonsko naročilo plošče Hastelloy C276 po osnovnih cenah niklja iz leta 2026 v primerjavi s povprečji iz leta 2025: |
Strategije zmanjševanja stroškov za kupce
Medtem ko nobena strategija ne more v celoti odpraviti cenovnega tveganja niklja, lahko kombinacija pristopov zmanjša nestanovitnost stroškov za 40–60 % in izboljša predvidljivost proračuna.
|
strategija |
Opis |
Najboljše za |
Potencialni prihranki |
Kompleksnost izvajanja |
|
Dolgoročni-pogovori s-fiksnimi cenami |
Zaklenite doplačila za 6-12 mesecev s kvalificiranimi mlini |
Veliki, predvidljivi{0}}kupci |
Stabilizira 60-80 % nestanovitnosti cen |
Srednje (zahteva pogajanja) |
|
Zamenjava materiala |
Preklopite na nižje -Ni razrede (304 namesto 316L, 2205 duplex, kjer je primerno) |
Vsi kupci; zahteva inženirski pregled |
15-30% znižanje materialnih stroškov |
Nizka-Srednja (soglasje inženirjev) |
|
Strateški medpomnilnik zalog |
Ohranjajte zaloge nerjavečega jekla za 2-3 mesece kot zaščito pred ceno niklja |
Kupci s skladiščnimi zmogljivostmi |
Izogiba se promptni premiji med skoki cen |
Nizek (zahteva skladiščni prostor) |
|
Varovanje terminskih pogodb za nikelj LME |
Kupite terminske pogodbe za nikelj LME, da izravnate zvišanje doplačil |
Veliki kupci s strokovnim znanjem o blagu |
Zmanjša tveganje cene niklja pri 40-60 % izpostavljenosti |
Visoka (zahteva finančne instrumente) |
|
Dvojna/več{0}}izvorna kvalifikacija |
Kvalificirajte tovarne v več regijah (Kitajska, Evropa, Indija) za prilagodljivost |
Vsi kupci, še posebej kritične aplikacije |
5-15 % s konkurenčnimi cenami |
Srednje (testiranje in kvalifikacija) |
|
Klavzule o stopnjevanju/-opustitvi |
Pogajajte se o mehanizmih prilagajanja cen v pogodbah s končnimi-uporabniki |
EPC izvajalci, proizvajalci opreme |
Prehaja skozi 70-90 % tveganja surovin |
Srednje (pogajanje o pogodbi) |
|
Prave-specifikacije velikosti |
Uporabite minimalne zahtevane specifikacije namesto pretiranega-navajanja ocen |
Vsi kupci; pogosto pri novih projektih |
10-25 % z izogibanjem pretiranemu inženiringu |
Nizka (potrebna je analiza korozije) |
|
Offshore nabava |
Vir iz cenovno{0}}konkurenčnih regij (Kitajska, Indija, Jugovzhodna Azija) |
Cenovno-občutljive,-nekritične aplikacije |
10–25 % v primerjavi z evropskimi/severnoameriškimi mlini |
Srednje (zagotavljanje kakovosti) |
|
Profil kupca |
Letna poraba SS |
Priporočena primarna strategija |
Priporočena sekundarna strategija |
|
Majhen / promptni kupec |
< 50 tons/year |
Pravi-specifikacije velikosti + zamenjava materiala |
Nabava na morju pri kvalificiranih azijskih obratih |
|
Srednji kupec |
50-500 ton/leto |
Dogovor o letni-fiksni ceni z omejitvijo eskalacije |
Strateški blažilnik zalog (2 meseca) |
|
Velik kupec |
500-2000 ton/leto |
Kombinirano: 60 % fiksna-cena + 40% plavajoča |
LME varovanje pred 30-50 % izpostavljenosti niklja |
|
Mega kupec / EPC |
>2.000 ton/leto |
Celoten program varovanja pred tveganjem + več-letni okvirni sporazumi |
Kvalifikacija dveh-vir v 3+ regijah |
Pogosto zastavljena vprašanja
V1: Kako pogosto proizvajalci nerjavnega jekla posodabljajo svoje doplačila za zlitine?
Večina večjih tovarn mesečno posodablja doplačila za zlitine z uporabo povprečne denarne poravnave LME za nikelj iz prejšnjega meseca (ali določenega obdobja-prejšnjega obdobja). Nekateri mlini za izravnavo nestanovitnosti uporabljajo dvomesečno povprečje. Za metodologijo izračuna vedno preverite bilten doplačil posamezne tovarne.
V2: Ali se lahko pogajam za doplačila za zlitine?
Da, zlasti za velike količine. Veliki kupci se lahko pogajajo o zgornjih mejah doplačil, mehanizmih povprečenja (npr. četrtletno povprečje namesto mesečnih) ali celo delnih fiksnih doplačilih. Mlinarji so na splošno pripravljeni ponuditi koncesije za dodeljene količine 100+ metričnih ton na leto.
V3: Ali je nerjavno jeklo 201 dobra varčevalna alternativa-za 304?
201 lahko nadomesti 304 v ne{2}}korozivnih aplikacijah v zaprtih prostorih, kjer zadostuje sposobnost oblikovanja in zmerna odpornost proti koroziji. Vendar pa ima 201 znatno nižjo odpornost proti koroziji kot 304, zlasti v okoljih, ki- vsebujejo klorid. NE sme se uporabljati za zunanje, pomorske ali kemične namene. Razlika v vsebnosti niklja (5 % v primerjavi z 9 %) pomeni 30-40 % nižje stroške materiala, vendar je treba uporabo skrbno oceniti.
V4: Kako indonezijska politika glede niklja vpliva na moje cene nerjavnega jekla?
Indonezija predstavlja približno 55-60 % svetovne ponudbe niklja. Kakršna koli omejitev izvoza, zmanjšanje kvot ali zvišanje izvozne dajatve neposredno odstrani ponudbo s svetovnega trga, kar dvigne cene niklja na LME višje. To pomeni višje doplačila za zlitine v 4–8 tednih, saj se mlini soočajo s povišanjem stroškov surovin.
V5: Kakšna je trenutna cena niklja in kje jo lahko preverim?
Cene niklja LME so objavljene v realnem-času na spletni strani London Metal Exchange (www.lme.com). Od začetka junija 2026 se gotovinske cene niklja na LME gibljejo v območju približno 15.500–17.200 USD/t. Cene lahko preverite tudi na finančnih platformah, kot so Bloomberg, Reuters ali Investing.com.
V6: Ali naj varujem nikelj pred tveganjem s terminskimi pogodbami LME?
Varovanje pred tveganjem je smiselno za kupce z letno porabo nerjavnega jekla ali nikljevih zlitin, ki presega 200-300 metričnih ton. Pri manjših količinah lahko upravna zapletenost in zahteve po kritju terminskih pogodb LME odtehtajo prednosti. Alternativni pristopi vključujejo dogovore s fiksno ceno z mlini, strateško gradnjo zalog ali klavzule o stopnjevanju v pogodbah s strankami.
V7: Koliko zalog naj imam kot varovalno ceno niklja?
Za standardne vrste nerjavnega jekla (304, 316L) na splošno zadostuje 2-mesečna varnostna zaloga. Za nikljeve zlitine z dolgimi časi dobave (Inconel, Hastelloy) se priporoča 3-4-mesečna zaloga. Pretehtajte nosilne stroške (skladiščenje, zavarovanje, obratni kapital) glede na morebitne stroške skokov cen niklja.
V8: Ali obojestransko nerjavno jeklo vedno stane manj kot 316L?
Ne vedno. Medtem ko ima 2205 duplex nižjo vsebnost niklja (5-6 % v primerjavi z 10-14 % za 316L), je njegova proizvodnja zaradi strožjega nadzora kemije in bolj zapletene obdelave stala več na kilogram. Vendar pa ima 2205 približno 2x večjo mejo tečenja, kar pogosto omogoča tanjšo debelino stene v aplikacijah cevovodov in tlačnih posod, kar ima za posledico nižjo skupno težo materiala in stroške. Ključno je oceniti skupne vgrajene stroške, ne le cene materiala na kilogram.
